Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” – PAMIĘTAMY

“Ponieważ żyli prawem wilka

historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy (…)”

Obchody Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” w naszej szkole zostały upamiętnione gazetkami na korytarzu oraz w klasach. Przeprowadzone zostały również lekcje historii przybliżające czym było powojenne podziemie niepodległościowe. Uczniowie dowiedzieli się ilu było “Żołnierzy Wyklętych”, jak długo trwał ich opór. Zrozumieli, że ustanowienie w 2011r. 1 marca Narodowym Dniem Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” nie było przypadkowym wyborem. Bowiem tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Obyła się również projekcja filmu “Pilecki” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego. Ekranizacja przedstawia historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości, poprzez działania w czasie II wojny światowej, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 roku.

Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku. 

Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” – PAMIĘTAMY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę
Skip to content